آمار بالای حیوان گزیدگی در خراسان شمالی

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از آمار بالای حیوان گزیدگی در این استان خبر داد.

دکتر سید احمد هاشمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا افزود: این دانشگاه به منظور کنترل و جلوگیری از بیماری هاری در انسان، افراد دچار حیوان گزیدگی را مورد واکسیناسیون قرار دهد.

وی افزود: همین امر نیز موجب شده تا میزان خرید و استفاده از واکسنی همچون هاری در این استان بالا باشد. در برهه‌ای از زمان این استان با مشکل تأمین این نوع واکسن مواجه بود اما هم اکنون وضعیت بهتر شده است.

وی اظهار کرد: ۹۰ درصد از حیوان گزیدگی‌ها توسط حیواناتی همچون سگ و گربه به نوجوان‌ها صورت می‌گیرد. این مشکل نیز به علت آزار و اذیت این حیوانات از سوی بچه‌ها صورت می‌گیرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه میزان جمعیت دامی در این استان بالاست و به دنبال آن جمعیت سگ نیز زیاد است، تصریح کرد: سگ‌های مشاهده شده به خصوص در روستاهای استان به معنای واقعی دارای صاحب نیستند چراکه سگ‌های صاحب دار باید دارای قلاده باشند و واکسن نیز دریافت کرده باشند.

وی تاکید کرد: متأسفانه مشاهده می‌شود که بسیاری از سگ‌های صاحب دار در روستاها که متعلق به دامداران نیز هستند واکسن هاری را دریافت نکرده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی بیان کرد: باید سگ‌های صاحب دار بسته باشند اما زمانیکه به روستاهای این استان مراجعه می‌کنیم سگ‌ها آزاد هستند که حتی احتمال حمله برخی از آنها نیز وجود دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *