اعتراض رسمی کمیته ملی المپیک به اتحادیه جهانی کشتی

کمیته ملی المپیک طی نامه‌ای اعتراض رسمی خود را نسبت به رفتار پیش آمده در رقابتهای بین المللی جام ساساری با دارنده مدال طلای وزن ۶۱ کیلوگرم ایران، محمد باقر یخکشی به رییس اتحادیه جهانی کشتی اعلام و خواستار بررسی این موضوع و احقاق حق نماینده ایران شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از کمیته ملی المپیک، در متن نامه ارسالی کمیته ملی المپیک به رییس اتحادیه جهانی کشتی آمده است:

جناب آقای نناد لالویچ

رییس اتحادیه جهانی کشتی

عضو هیات اجرایی کمیته بین المللی المپیک

جناب آقای رییس،

توجه جنابعالی را به اتفاق ناخوشایند اخیر که برای آقای محمد باقر یخکشی، عضو تیم ملی کشتی ایران در رقابتهایبین المللی کشتی آزاد جام “ساساری” رخ داد جلب می‌نمایم.

مدال آور طلای ۶۱ کیلو گرم، آقای یخکشی که تیشرت آستین کوتاه تیم را به تن داشت برای حضور در مراسم توزیع مدال بر روی سکو رفت اما از وی خواسته شد که لباس آستین بلند بپوشد در حالی که ورزشکار لباس مورد درخواست را برای پوشیدن همراه نداشت. سپس برگزار کننده از ورزشکار خواست تا یونیفرم ایتالیا را بپوشد و ورزشکار حاضر به پوشیدن لباس یک کشور دیگر بر روی سکو نشد (همان طور که در ماده ۵ قوانین بین المللیکشتی نیز تاکید شده است ” استفاده از لباس با نشان یا علایم اختصاری کشوری دیگر ممنوع است”).

در نتیجه بلافاصله بعد از مراسم مدال، خانم ادیت دزازا مدال را از گردن ورزشکار خارج کرد و به گردن خود انداخت و ورزشکار شوکه شده را به “دلیل عدم رعایت قوانین مراسم مدال اتحادیه جهانی کشتی و عدم همکاری در مراحل مراسم توزیع مدال” (طبق آنچه در وب سایت اتحادیه جهانی کشتی آمده است)، فاقد صلاحیت اعلام کرد. این در حالی است که ورزشکار به هیچ وجه قصد عدم رعایت قوانین را نداشته است و همچون هم تیمی خود که در روز قبل با همان لباس متحد الشکل تیم، بر روی سکو حاضر شده و مدال برنز خود را دریافت کرده است، لباس تیم را بر تن داشت.

خواهشمند است دستور فرمایید کمیته فنی UWW این موضوع را فوراً مورد بررسی و تجدید نظر قرار داده تا ورزشکار بتواند امتیاز و مدال خود را باز پس بگیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *